Lekarze, kosmetolodzy i medycyna estetyczna

Monika Sadowska16 stycznia 2017Komentarze (0)

Obiecałam, że kolejny wpis będzie dotyczył uprawnień, jakimi powinna dysponować osoba podejmująca się wykonania zabiegu z zakresu medycyny estetycznej.

Sprawa wydawałaby się oczywista, ale jak to w życiu, nic nie jest proste, tak jakby się wydawało.

Pomocne w tym względzie będzie rozróżnianie pojęć: medycyna estetyczna a kosmetologia.

Medycyna estetyczna, to dział medycyny obejmujący zabiegi nieinwazyjne lub o niewielkim stopniu inwazyjności, których wyłącznym lub głównym celem jest poprawa fizycznej atrakcyjności pacjenta. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej można podzielić na lecznicze i pozaterapeutyczne.

Do ich przeprowadzania uprawnieni są wyłącznie lekarze posiadający prawo wykonywania zawodu.

Na tę kwestię zwrócono także uwagę w judykaturze przyjmując, że zakres kompetencji i umiejętności lekarza przeprowadzającego zabieg z zakresu medycyny estetycznej powinien być wytyczony rodzajem i stopniem skomplikowania zabiegu oraz związanym z nim ryzykiem. Innymi słowy, czym bardziej skomplikowany zabieg, tym wyższe kwalifikacje lekarza, w tym rodzaj posiadanej przez niego specjalizacji.

Kosmetologia to dziedzina zajmująca się badaniem, opisywaniem, pielęgnowaniem, przywracaniem oraz zwiększaniem atrakcyjności fizycznej ciała ludzkiego za pomocą metod nieinwazyjnych z zastosowaniem kosmetyków i zabiegów pielęgnacyjnych. Kosmetolog wykonujący zabieg kosmetologii estetycznej wykonuje go wyłącznie w celach estetycznych, w celu upiększania, wypłycania zmarszczek, ujędrniania skóry, czy usuwaniu zrogowaciałego naskórka.

Wskazywanie celu estetycznego jest częstym argumentem kosmetologów w sytuacji zastosowania toksyny botulinowej, czy też kwasu hialuronowego.

Jest to jednak nieprawidłowa interpretacja mając przede wszystkim na uwadze, że przepisy ustawy Prawo farmaceutyczne wyraźnie wskazują, że kosmetyczka czy kosmetolog nie mogą w swojej działalności używać produktów, które są lekami albo zawierają substancje farmakologicznie czynne (czyli takie, które mogą mieć wpływa na zdrowie).

Należy też mieć na uwadze, że tylko lekarz jest kompetentny do oceny stanu zdrowia pacjenta, a tym samym zakwalifikowania pacjenta do zabiegu, poinformowania go o koniecznym w niektórych przypadkach dodatkowym leczeniu, zagrożeniach i możliwych działaniach niepożądanych wynikających z zastosowania preparatu.

Nie można jednak zaprzeczyć, że kosmetolodzy posiadają szeroką wiedzę z zakresu pielęgnacji ciała i profilaktyki starzenia się skóry. Posiadają też duże umiejętności w wykonywaniu zabiegów nieinwazyjnych, które powinny być ich domena działania. Znają się na preparatach kosmetycznych, jak mało kto.

Może więc połączyć siły? Wszak obie grupy zawodowe zmierzają do jednego – upiększenia ludzkiego ciała ☺

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: